Yükleniyor...

Kasko Değer Listesi Nasıl Düzenlenmektedir?


Araç kasko değer listesi araçların model, üretim yılı ve markalarına göre belli bir değer üzerinden sıralanarak aylık olarak yayınlanan bir listedir. Bu liste son 15 model yılını kapsamakta olup, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından yayınlanmaktadır. Listenin düzenlenme amacı araçların kasko bedeli hesaplamasına yardımcı olmaktır. Bu listenin tek amacı araç kasko bedeli ile sınırlı olmayıp, noterde yapılan alım, satım ve taahhüt işlemlerine, motorlu taşıtlar vergisine de esas teşkil etmektir.

Araç değer listesinde yer alan fiyatlar öneri niteliğindedir. Dolayısıylakasko poliçesi, belirtilen listedeki değerin altında veya üstünde bir değer üzerinden düzenlenebilir. Ancak örneğin, aracın pert olması veya çalınması halinde, kasko sigortası genel şartları uyarınca, "sigortacının azami sorumluluk haddini geçmemek kaydı ile" aracın çalınma günündeki değeri üzerinden ödeme yapılır. Yani çalınma veya pert olma halinde size ödenecek miktar için referans noktası, o günkü değerdir.

Kasko Değer Listesi Nasıl Hazırlanmaktadır?

Bu liste konusunda uzman profesyonel bir kurumun desteği ile Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği - TSRŞB tarafından hazırlanmaktadır.

Liste iki aşamada hazırlanarak yayınlanır:

1) Yeni araç fiyatlarının kaydı: Yeni araç fiyatları imalatçı ve ithalatçı firmalar ve bunların pazarlama şirketlerinden alınan fiyat listelerinden alınan değerlerden oluşturulur. Firmaların fiyat listelerinde yer alıp, kasko değer listesinde yer almayan araçlar, marka ve tip kodu verildikten sonra listeye girilir.

2) İkinci el fiyatlarının belirlenmesi: İkinci el fiyatları ise, ikinci el internet siteleri, haftalık ve aylık süreli yayınların takip edilmesi, günlük gazetelerin seri ilan sayfaları, açık oto pazarları ve galeriler, ticari araç pazarları, kurumsal olarak ikinci el alım-satımı yapan şirketlerden alınan listeler gibi kaynaklardan toplanan bilgiler ışığında hazırlanır.

Aracınız bu listede yer almıyorsa sigortacınıza başvurarak, listeye alınması konusunda yardım isteyebilirsiniz. Listelerde yer almayan eski model taşıtların asgari değeri; o taşıtların listede yer alan en eski modelleri için belirlenen değerinden, her model yılı için % 10 indirim yapılmak suretiyle tespit edilir. Birlikçe düzenlenen listelerde yer almayan taşıtların değerleri, emsali taşıtların değerlerinden daha aşağı olacak şekilde belirlenemez. Listede yer almayan araçların bedeli sigortalı ile sigorta şirketi arasında mutabık kalınarak tespit edilmektedir.

Kasko sigortası yaptırırken araç kasko değerinizi bilirseniz, sigortanızı eksik ya da fazla değil, gerçek değeri üzerinden yaptırmış olursunuz. Böylece hasar zamanında ödemelerinizi alırken sorun yaşamazsınız.

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir başka noktada, orijinal aksesuarların ve varsa araca sonradan dahil edilen cihazların kasko bedeline eklenmesidir. Bu bilgileri sigortacınızla paylaşmanız önemlidir çünkü, hasar esnasında sözü edilen araçlar zarar görürse, ödemelerini alabilmeniz için bu ek teminatın poliçenizde yapılmış olması gerekmektedir.

Kasko sigortası, aracınızın ve sizin en büyük yardımcınızdır.

ESEN SİGORTA
ADRES : KARACAKAYA CADDESİ 22/35
SİTELER/ALTINDAĞ/ANKARA
Telefon : +90 312 348 77 47
Fax : +90 312 349 12 44
Email : [email protected]
ÇALIŞMA SAATLERİ